STOCKHOLMS KARTA
Accurater Grundrizz und Prospect Der Kön
Schwed Reich s.u. Hauptstadt Stockholm
J.B.HOMANNO (1663-1724)
Nürnberg 1720-tal. Skuren I marginalen,
lagad I mittveckets underkant med pp.
Bildmått 50 x 59 cm 6.800:-

KARTA ÖVER STOCKHOLM
Grundritning öfver Stockholms stad nr 1
Tillika med en del af förstäderne Norr- och Södermalm
Dat. 1771. Tillägnad Hans Maij. Konung Gustaf III
Af JONAS BROLIN graverad af C.Bergqvist & F.Akrel.
Några bruna fläckar i övre högra hörnet.
Med pp. bildmått 59 x 50 cm. 6.800:-

VY ÖVER STOCKHOLM
Stockholm tagen från Kongl.Djurgården.
Litografi 1842 (A.Hårdh lith) med pp.
En lagad reva i övre marginalen
Bildmått 39 x 51 cm. 5.200:-

RIDDARHUSTORGET
Allmoge från Sveriges provinser,församlade kring
Konung Gustaf I:s bild på riddarhustorget.
Med pp. Bildmått 42 x 52 cm
Påmålad färglitografi 1851 3.600:-



KARTA ÖFVER NORRKÖPING
OCH DESS
OMGIFNINGAR MED ILLUSTRATIONER.
Litografi utg.1866 med pp.
Bildmått 44,5 x 58 cm 3.500:- -

CHARTA ÖFVER SÖDERMANLAND.
Graverad av E.GERINGIUS
utg.af kongl. Lantmätericontoret 1743
med pp. Ett litet hål i kartan.
Bildmått 50 x 58 cm. 4.800:-

CHARTA ÖFWER WÄSTMANLAND OCH FIERDHUNDRA
Graverad av G.BIURMAN utg. Af Kong. Lantmäteri contoriet 1742
Med pp. Några små mörka fläckar i underkant. Bildmått 49 x 56.5 cm. 4.200:-

KARTA ÖVER BOHUSLÄN
Tractus Norvegiae Suecicus Praefec Turani Bahusiae
J.B HOMANNO ( 1663 – 1724) daterad i plåten 1729.
Göteborg och Bohusfästing infällt i högra nedre hörnet
Med pp. Bildmått 48.5 x 55.5 cm 6.500:- -

KARTA ÖVER SKÅNE BLEKINGE OCH HALLAND
Descriptio Nova et Accurata Scaniae Blekingiae et Hallandiae.
Norra Halland infällt i högra nedre hörnet.
MATTHAEO SEUTTER (1678-1757) ca 1725
Första tryckningen av denna karta (mycket ovanlig) med pp.
Bildmått 50 x 57,5 cm 12.000:-

KARTA ÖVER SVERIGE OCH FINLAND
Nova Mappa Geographica Sveciae ac Gothiae
Regna ut et Finlandiae Ducatum ac Lapponiam.
T.B. LOTTER (1717 – 1777)
mitten av 1700-talet med pp.
Bildmått 51 x 58 5.800:-

KARTA ÖVER SKANDINAVIEN
Tabula Regnorium SUECIAE et NORVEGIAE
Amsterdam F.de WITT 1680-tal (verksam 1660 -1698)
Med pp. Bildmått 45 x 56 cm 6.200:-

KARTA ÖVER SVERIGE OCH FINLAND
Regni Sueciae J.B.HOMANNO (1663- 1724)
Nürnberg 1730-tal med pp.
Bildmått 58 x 49 cm 5.800:- -

KARTA ÖVER SKANDINAVIEN
Synopsis Plagae Septemtrionalis sive SUECIAE DANIAE ET NORWEGIAE REGN. M. SEUTTERI (1678- 1757) ca 1720-tal
Med pp. Bildmått 50 x 58 cm 5.800:-

KARTA ÖVER FINLAND
Das Grosfürstenthum FINLAND
Augsburg J.M.PROBST Daterad i plåten 1788 (mycket ovanlig)
Med pp. Bildmått 50x58 cm. 22.000:-

KARTA ÖVER BALTIKUM
Dukatuum Livoniae et Curlandiae
J.B. HOMANNO (1663-1724)
Nürnberg 1720-tal. Ett litet, litet hål i kartan
Med pp. Bildmått 50x 59 cm. 4.800:-

KARTA ÖVER STRALSUND
Prospect Grundris und Gegent der Königl. Schwed.
Vestung Stralsund wie solche den 15 juli 171 …….
Nürnberg J.B. HOMANN (1663-1724)
Vy över Stralsund i underkant. Med pp.
Bildmått 50 x 58 cm 5.500:-



KARTA ÖVER POMMERN, LETTLAND,
ESTLAND OCH DELAR AV POLEN

A. ORTELIUS (1527-1598) Antwerpen 1580-tal
Pomeraniae,Wandali-Livoni-Ducatus Oswieczensis....
Med pp. Bildmått 40 x 51 cm, 6500:-

 

 

 

 


TOVE JANSSON.TROLLVINTER
Illustrerad av författaren originalupplaga
Gebers Helsingfors 1957
Originalband 400:-

TOVE JANSSON.TROLLVINTER
Illustrerad av författaren originalupplaga
H. Schildts förlag, Helsingfors 1957
Tillskrift med bläck på försättsbladet.
Originalband 300:-

LENNART HELLSING. NYFIKEN I EN STRUT
BILD STIG LINDBERG MUSIK KNUT BRODIN
Originalupplaga Kooperativa förbundets bokförlag Stockholm 1947
Häftat några små hål i nederkant på bakre omslaget 800:-

LENNART HELLSING. SUMMA SUMMARUM
GUBBAR AV PAUL STRÖYER
MELODIER AV KNUT BRODIN
Originalupplaga Raben & Sjögren Stockholm 1950
Originalband något nött, klistermärke och med bläck
skrivet Juta på framsidan av pärmen. 450:-

LENNART HELLSING DANIEL DOPPSKO
Illustrerad av Stig Lindberg
Raben & Sjögren Stockholm 1959
Originalband, tillskrift på försättsbladet med kulspettspenna 300:-

LENNART HELLSING. DEN KRÅNGLIGA KRÅKAN
Illustrerad av Poul Ströyer originalupplaga
Raben & Sjögren Stockholm 1953
Originalband något lite stukad i nedre hörnet 500:-

LENNART HELLSING. SJU FIKON ELLER SAND I SANDALERNA
Illustrerad av Björn Hinders originalupplaga
Raben & Sjögren Stockholm 1958
Originalband 400:-

LENNART HELLSING. DET ÄR SÅ ROLIGT I KRÅKELUND
Illustrerad av Edward Lindahl originalupplaga
Raben & Sjögren Stockholm 1959
Originalband med en liten skada i nederkant på pärmens framsida samt några fläckar på de främre sidorna 250:-

LENNART HELLSING. KRAKEL SPEKTAKEL BOKEN
RITAD AV PAUL STRÖYER originalupplaga
Raben & Sjögren Stockholm 1959
Originalband något skadade hörn 450:-

LENNART HELLSING. SJÖRÖVARBOK
Illustrerad av Paul Ströyer. Originalupplaga
Raben & Sjögren Halmstad 1965
Originalband något lite nött och stukad i övre vänstra hörnet 500:-

OLE DOLE DOFF OCH ANDRA BARNRIM.
SAMLADE AV JENS SIGSGAARD OCH LENNART HELLSING
ILLUSTERADE AV ARNE UNGERMANN
Kooperativa förbundets bokförlag Stockholm 1947 Originalband 350:-

LENNART HELLSING: ABC
Illustrerad av Paul Ströyer.
Raben&Sjögren Hälsingborg 1961
Originalband med något nötta hörn.
En sida har en liten reva i underkant
450:-

ANNIKA ELMQVIST. SPRÄTTEN SATT PÅ TOALETTEN
Verdandis barnböcker 1
Raben & Sjögren Stockholm 1970 200:-

THOMAS FUNCK
KALLE STROPP OCH GRODAN BOLL PÅ FLOTTEN
Illustrerad av EINAR NORELIUS
Tidens förlag Stockholm 1956 200:-

BRITT G. HALLQVIST. DEN ROLIGA BYRÅLÅDAN
Illustrerad av ÅKE LEWERTH Häftat
BONNIERS Stockholm 1953 150:-

NILS-OLOF FRANZÉN. AGATON SAX KLIPPER TILL
Illustrerad av ÅKE LEWERTH
Önskedeckarna Bonniers Stockholm 1955 150:-

EVA BILLOW FILIPPA HALLONDOFT
och andra pysslingar och smysslingar och älvor och knytt som bor lite varstans i skog och mark
Nordisk Rotogravyr Stockholm 1960
Originalband, främre nedre hörnet lite stukat 150:-

LILL LINDFORS & LASSE ÅBERG.
MASKEN MAX & CO
Askild & Kärnekull förlag 1974 Något nött band 100:-

ARNE HIRDMAN. VA VA DE JA SA
Illustrerad av G.Brusewitz
Kooperativa förbundets bokförlag Stockholm 1950
Pappband med blekt klotrygg 150:-

GRÄSHOPPAN OCH MYRORNA.
Översatt av S.B.
Med 16 färgplanscher av Walt Disney
Åhlen & Åkerlund 1935
Fint skick förutom en liten skada i ryggen
850:-

ÅKE HOLMBERG. TURE SVENTON I STOCKHOLM
Illustrerad av Sven Hemmel.
Raben & Sjögren Stockholm 1954
Originalband med övre hörnen något lite skadade. 80:-

ASTRID LINDGREN
LOTTA PÅ BRÅKMAKARGATAN
Illustrerad av Ilon Wiklund. Raben & Sjögren Stockholm 1961
Några mycket svaga bruna fläckar i nederkant på de fösta sidorna i boken. 200:-

JAN LÖÖF. EN TROLLKARL I STOCKHOLM.
Illustrerad av författaren Raben & Sjögren Halmstad 1966. Originalupplaga av debutboken i gott skick förutom en liten stukning i övre hörnen 200:-
(finns även i sämre exemplar)

JAN LÖÖF. ABC BOKEN
Bonnier Carlsen 1999
Det känsliga svarta blanka originalbandet har
fått lätta antikvariska bruksspår samt lätt stukade hörn i underkant 150:-

INGER SANDBERG. GODNATTSAGOR PÅ RULLGARDINEN
Illustrerad av Lasse Sandberg Gebers Stockholm 1960. Originalupplaga av debutboken i gott skick förutom några svaga bruna fläckar i nederkant
av bandets framsida 150:-

INGER SANDBERG. FILUREN PÅ ÄVERTYR
Illustrerad av Lasse Sandberg. Gebers Stockholm 1961. Mycket gott skick 200:-

INGER OCH LASSE SANDBERG.
LENA BERÄTTAR
Illustrerad av Lasse Sandberg Gebers Stockholm 1963 En stämpel i nederkant på bakre pärmens insida och lätt stukad i överkant av ryggen samt en mycket svag brun fläck i underkant av bokens framsida. 150:-

INGER OCH LASSE SANDBERG
NIKLAS RÖDA DAG
Gebers Stockholm 1964 Namnteckning på titelbladet i övrigt ett fint exemplar 150:-

HERRGÅRDAR UTI SÖDERMANLAND
Tecknade efter naturen af F.Richardt beskrifne af Olof Eneroth 57 pl.
Albert Bonniers förlag Stockholm 1869
Klotband med nött skinnrygg, mycket fin inlaga
3.500:-



GAMLA STOCKHOLMSHUS AF NICODEMUS TESSIN D.Ä. OCH NÅGRA SAMTIDA BYGGNADER I-II
SIREN, OSVALD
Bundet i 2 bruna halvfranska band av G.Hedberg med upphöjda bind och mycket gulddekor.
Del I har båda omslagen medbundna.
Del ll endast främre omslaget.
Norstedt 1912-13.
Tryckt i 420 exemplar varav 400 är numrerade.
Detta ex. har nr.210
3500:-



P.WIESELGREN. NY SMÅLANDS BESKRIFNING
Inskränkt till Wäxiö stift 1-3 + supplement 3 VOL.
Wexiö och Lund 1844- 46

Supplement
ALLVIN. BESKRIFNING ÖFWER MO SAMT N:A OCH S:A WEDBO härader I Jönköpings Län. Jönköping 1857
Bundna i 3 rikt förgyllda bruna halvfranska band, något nötta. Vol. 2 och 3 har omslagen medbundna. Alla volymer har ett exlibris inklistrat på pärmens insida samt en namnteckning i övre hörnet i vol. 1 på försättsbladet och i vol. 2 och 3 på titelbladet . I vol. 1 är pärmarnas insidor och för- och eftersättsblad något brunfläckade och några sidor har en liten tuschfläck i marginalen. Förövrigt ett fint exemplar. 3.800:-

C.TISELIUS.
BOHUSLÄNS GAMLA ADLIGA GODS OCH SÄTESGÅRDAR
Numrerad bibliofilupplaga i 100 exemplar
varav detta är nr 51
Förlagsaktiebolaget i västra Sverige Göteborg 1925 +
C.TISELIUS.
BOHUSLÄNS MÄRKLIGARE GÅRDAR 1-2
Även den bibliofilupplaga med nr 51
Förlagsaktiebolaget Göteborg 1926.
Senare delen. BIDRAG TILL GÅRDARNAS OCH SLÄKTERNAS ÄLDRE HISTORIA
Förlagsaktiebolaget i västra Sverige Göteborg 1927
Alla 3 volymerna har främre omslaget medbundet
Del 2 har Carl Tiselius namnteckning på titelbladet
Alla 3 volymer är bundna i bruna skinnband med gulsnitt och en inpräntad förgylld guldram
på pärmarnas fram och bakstycken 2.000:-

HÄRJEDALEN med Hogdalssocknarna
PER NILSSON-TANNÉR
Allhems förlag Malmö 1968
Förlagets halvfranska band med guldsnitt 400:-

JÄMTLAND ett bildverk
PER NILSSON-TANNÉR, ERIK LILJEROTH
Allhems förlag Malmö 1961
Förlagets halvfranska band med guldsnitt och
tillskrift på försättsbladet 500:-

 

 

THE RUSSIAN AVANTGARDE BOOK 1910-1934
M.ROWELL, D, WYE
The Museum of Modern Art New York 2002
originalpappband 450:-

VILH.BJERKE PETERSEN. KONKRET KONST
Bibliofilupplaga i 150 numrerade exemplar med 4 st signerade
Originalserigrafier av Olle Baertling, Olle Bonnier, Karl-Axel Pehrson och Vilh.Bjerke Petersen
Raben & Sjögren Halmstad 1959
Skinnband designat av Vilh.Bjerke Petersen med flera små skador 6.500:-

GAN Gösta Adrian – Nilsson 1884-1965
Liljevalchs Konsthall Malmö konsthall 1984
Häftad 200:-

GÖSTA ADRIAN-NILSSON.
DEN GUDOMLIGA GEOMETRIEN
En uppsatts om konst.
H.Schildts förlagsaktiebolag Helsingfors 1922
Häftad, något lite loss i ryggens överkant samt en ganska obetydlig fläck och rester av en svag liten stämplad uggla på bakre omslaget.
Några blyertsanteckningar i boken.  1.200:-

JEAN ERIC REHN A. G. WAHLBERG
Signum Lund 1983
Original linneband 250:-

CARL JOHAN DE GEER.
JAKTEN MOT NOLLPUNKTEN
En roman om mig själv
Albert Bonniers förlag Stockholm 2008
Original upplagan, stor pocket 160:-

EMIL JOHANSON-THOR
Målaren, grafikern, konstpolitikern
L.LYBERG
Signum Lund 1990
originalpappband med skyddsomslag 200:-

B.RAUSING MIN FAR HENRY MAYNE
Liv och konst
Carlssons bokförlag Stockholm 2008
Klotband med skyddsomslag 250:-

KARL ISAKSON ett liv i konsten
B. HVAS
Signum Lund 1989
Originalklotband med skyddsomslag 150:-

HALMSTADGRUPPEN.
WALDEMAR LORENTZON
AXEL OLSON
ERIK OLSON
ESAIAS THOREN
SVEN JONSON
STELLAN MÖRNER.
F.HOLMÉR
E.LINDEGREN
E.ÖSTLUND
Raben & Sjögren 1947.
Linneband 400:-

B.TUNANDER.BLÄNDVERK.
Trompe l òeil – konsten som bedrar ögat.
Carlssons bokförlag 2008
Originalband med skyddsomsalag 250:-



SVENSKA KOPPARSTICKARE OCH ETSARE
1500-1944
E.HULTMARK,C.HULTMARK,C.D.MOSELIUS
Almqvist Wiksell Uppsala 1944
Halvfranskt band med båda
omslagen medbundna 650:-

A L LINDBERG. EN MAMSELL I AKADEMIEN
Ulrica Fredrica Pasch och 1700-talets konstvärld
Signum 2010
originalpappband med skyddsomslag 220:-

F.C. BOJE AF GENNÄS. MÅLARE-LEXIKON
til begagnande såsom handbok för konstidkare och taflesamlare
Stockholm 1833
Bundet i samtida halvfranskt band.
2 utvikbara planscher (varav den med porträtt har namnen inskrivna med tuschpenna.)
På sid 291 finns inritat svagt några streck med röd kulspetspenna.
Exlibris inklistrat på främre pärmens insida.
En reva i nedre marginalen på titelbladet.
Bitvis något lite brunfläckat i övrigt ett fint ex.
1.500:-

ANJA NOTINI KONSTNÄRENS RUM
Bonniers Stockholm 1995
Svart originalklotband med skyddsomslag 250:-

SOLEN OCH NORDSTJÄRNAN
Frankrike och Sverige på 1700-talet
Utställningskatalog Nationalmuseet Stockholm 1 oktober 1993 – 9 januari 1994
Grand Palais Paris 15 mars – 13 juni 1994
Bra böcker Höganäs 1993 Originalpappband 350:-

M.REHNBERG. ANNA PETRUS.
Skulptör och industrikonstnär.
Bokförlaget Signum 2009
originalpappband med skyddsomslag 200:-


FRANSK SURREALISM.
Nya strömningar . Inledning av Gunnar Ekelöf och Illustrerad av 12 konstnärer, bl.a. av
Hans Arp, Marcel Duchamps, Max Ernst, Joan Miro, Pablo Picasso, Man Ray
Medverkande författare bl.a. André Breton, Salvador Dali , Arthur Rimbaud, Tristan Tzara.
Spektrum Stockholm 1933 Häftad 400:-

SVENSKT KONSTNÄRSLEXIKON l-V
Tiotusen svenska konstnärers liv och verk
Allhems förlag Malmö 1952 – 1967
Förlagets röda halvfranska band 4.500:-

 

J.BÖTTIGER. KUNGL.HOFSCHATULLMAKAREN
OCH EBENISTEN GEORG HAUPT.
En studie till 1700-talets konstslöjdshistoria.
Grönt orig.klotband. Stockholm 1901.
Meddelande från Svenska slöjdföreningen år 1902. Ded.från författaren i blyerts på försättsbladet. 350:-

E.FISCHER. KONGL.SLOTTSSNICKAREN OCH SCHATULLMAKAREN GOTTLIEB IWERSSON.
Röhsska konstslöjdmuseet Göteborg 1916.
Häftat. 450:-

M.NODERMANN. MÄSTARE OCH MÖBLER.
Jämtländska målare, bildhuggare,
hantverkare och deras arbeten.
2:a revid.uppl. Jämtlands läns museum 2005. Orig.pappband. 200:-

A.M.FRANZÉN. MÅLADE KISTOR OCH SKÅP.
Om det folkliga möbelmåleriet i Skåne
under 1700-och1800-talet.
Corona Lund 1970. Orig.band. 300:-

T.SYLVÉN. MÄSTARNAS SIGNATURER.
Snickarmästare Spegelmakare Stolmakare 1650-1850.
Stämplar Namnteckningar Signaturer Etiketter.
Prisma Stockholm 2005.
Orig.klotband med skyddsomslag. 150:-

T.SYLVÉN och E.WELANDER-BERGGREN. SPEGLAR.
Spegelmakare och fabrikörer i Sverige 1650-1850.
Prisma Stockholm 2000.
Orig.klotband med skyddsomslag. 350:-

T.SYLVÉN. STOLENS GULDÅLDER.
Stolar och stolmakare i Sverige
1650-1850.
Prisma Stockholm 2003.
Orig. klotband med skyddsomslag. 350:-

S.EKLUND NYSTRÖM. FUTURUM.
Möbelarkitekt på 1930 talet.
Om inredningsfirman FUTURUM och
hur en ny yrkesgrupp etablerar sig.
Nordiska museets handlingar 112. Stockholm 1992. Orig.pappband. 200:-

EVA NORDENFELT.
EPHRAIM STÅHL.
En kunglig stolmakare.
Atlantis Stockholm. 2007
Orig.pappband med skyddsomslag. 250:-

H.GROTH. NYKLASSICISMEN I SVERIGE.
Svenska inredningar och möbler 1770-1850.
2:a upplagan Norstedts Stockholm 1994. Orig.pappband. 200:-

R-M. SÖDERSTRÖM.
SYDSVENSKA MÖBELSNICKARE.
1700-tal och tidigt 1800-tal.
Signum Lund 2003.
Orig.klotband med skyddsomslag. 200:-

HÅKAN GROTH LARS STRÖMBLAD.
BAROCK OCH ROKOKO I SVERIGE 1650 – 1770
Prisma Stockholm 2005 200:-

....... ..